# | Time | Pitch | Event | Stage | Officials | Team 1 | Team 2 | Result | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday, 23rd April 2014 | |||||||||||
D1 #1 | Wed, 23 Apr, 19:30 Wed, 23 Apr, 19:30 | The Sevens Dubai UAE | Division 1 |
Div 1 Semi Final |
Taizo Hirabayashi Matthew Rodden Norman Drake Alan Whitcombe Stan Wright Charles Cuthbert Clare Shrayne |
UAE | Singapore | 13 - 30 | |||
Saturday, 26th April 2014 | |||||||||||
T5 #1 | Sat, 26 Apr, 12:00 Sat, 26 Apr, 12:00 | Incheon Munhak Stadium South Korea | Top 5 | Top 5 | Taku Otsuki Mark Jackson Taizo Hirabayashi Ross Mitchell Matthew Oakley Ramesh Lachmanan Matthew Oakley |
South Korea | Sri Lanka | 59 - 3 | |||
T5 #2 | Sat, 26 Apr, 18:00 Sat, 26 Apr, 18:00 | Hong Kong Football Club | Top 5 | Top 5 | Shuhei Kobu Macro Woo Paul McKay Sean Moore Doug Shearer Peter Duncan Jon Close |
Hong Kong | Philippines | 108 - 0 | |||
Saturday, 3rd May 2014 | |||||||||||
T5 #3 | Sat, 03 May, 15:30 Sat, 03 May, 15:30 | Eagles Nest Stadium Philippines | Top 5 | Top 5 | Dewi Rowlands Gabriel Lee Tobi Lothian Ross Mitchell Doug Shearer Martin Downey Doug Shearer |
Philippines | Japan | 10 - 99 | |||
T5 #4 | Sat, 03 May, 18:30 Sat, 03 May, 18:30 | Race Course Rugby Grounds Sri Lanka | Top 5 | Top 5 | Mohammed Azha Bin Yusof Aaron Littlewood Norman Drake Sean Moore Vimal Perera Charles Cuthbert Matthew Oakley |
Sri Lanka | Hong Kong | 10 - 41 | |||
Saturday, 10th May 2014 | |||||||||||
D1 #2 | Sat, 10 May, 14:30 Sat, 10 May, 14:30 | Hong Kong Football Club | Division 1 |
Div 1 Semi Final |
Dewi Rowlands Gabriel Lee Tobi Lothian Sean Moore Kim Boreham Les Millard Les Millard |
Kazakhstan | Chinese Taipei | 37 - 8 | |||
T5 #5 | Sat, 10 May, 18:00 Sat, 10 May, 18:00 | Nagoya Municipal Mizuho Park Rugby Ground Japan | Top 5 | Top 5 | Aaron Littlewood Mohammed Azha Bin Yusof Paul McKay Ross Mitchell Shin-ichi Iwachita Steve Lewis Simon Ryan |
Japan | Sri Lanka | 132 - 10 | |||
T5 #6 | Sat, 10 May, 18:00 Sat, 10 May, 18:00 | Hong Kong Football Club | Top 5 | Top 5 | Taku Otsuki Taizo Hirabayashi Tatsuya Matsuoka Sean Moore Kim Boreham Jon Close Les Millard |
Hong Kong | South Korea | 39 - 6 | |||
Saturday, 17th May 2014 | |||||||||||
T5 #7 | Sat, 17 May, 12:00 Sat, 17 May, 12:00 | Incheon Munhak Stadium South Korea | Top 5 | Top 5 | Tobi Lothian Dewi Rowlands Warren Needham Sean Moore Shigeya Hatimoto Ray Leos Les Millard |
South Korea | Japan | 5 - 62 | |||
T5 #8 | Sat, 17 May, 18:30 Sat, 17 May, 18:30 | Race Course Rugby Grounds Sri Lanka | Top 5 | Top 5 | Shuhei Kobu Chris Linwood Mark Jackson Ross Mitchell Dilroy Fernando Ramesh Lachmanan Doug Shearer |
Sri Lanka | Philippines | 25 - 26 | |||
Sunday, 18th May 2014 | |||||||||||
WARC #1 | Sun, 18 May, 15:00 Sun, 18 May, 15:00 | Aberdeen Stadium Hong Kong China | Women's Asian Rugby Championships | Pool A | Gabriel Lee Matthew Rodden Patrick Kwok Sean Moore Kim Boreham Dawn Isaac Paul Arulappen |
Japan Women | Singapore Women | 37 - 5 | |||
WARC #2 | Sun, 18 May, 17:00 Sun, 18 May, 17:00 | Aberdeen Stadium Hong Kong China | Women's Asian Rugby Championships | Pool A | Supaporn Gomenake Matthew Rodden Patrick Kwok Sean Moore Kim Boreham Dawn Isaac Paul Arulappen |
Hong Kong Women | Kazakhstan Women | 10 - 13 | |||
Tuesday, 20th May 2014 | |||||||||||
D2 #1 | Tue, 20 May, 17:30 Tue, 20 May, 17:30 | AI Arabi Stadium Doha | Division 2 |
Div 2 Semi Final |
Norman Drake Chris Linwood Sean Moore Stan Wright Aruna Jayasekera Rizwan Malik Bernard White |
Malaysia | Iran | 43 - 22 | |||
D2 #2 | Tue, 20 May, 19:30 Tue, 20 May, 19:30 | AI Arabi Stadium Doha | Division 2 |
Div 2 Semi Final |
Chris Linwood Norman Drake Sean Moore Aruna Jayasekera Rizwan Malik Stan Wright Eduard Martin |
Thailand | Qatar | 11 - 24 | |||
Wednesday, 21st May 2014 | |||||||||||
WARC #3 | Wed, 21 May, 15:00 Wed, 21 May, 15:00 | Aberdeen Stadium Hong Kong China | Women's Asian Rugby Championships | Pool A | Gabriel Lee Matthew Rodden Patrick Kwok Ross Mitchell Kim Boreham Peter White Paul Arulappen |
Kazakhstan Women | Singapore Women | 68 - 0 | |||
WARC #4 | Wed, 21 May, 17:00 Wed, 21 May, 17:00 | Aberdeen Stadium Hong Kong China | Women's Asian Rugby Championships | Pool A | Supaporn Gomenake Matthew Rodden Patrick Kwok Ross Mitchell Kim Boreham Russ Harding Paul Arulappen |
Hong Kong Women | Japan Women | 15 - 14 | |||
Friday, 23rd May 2014 | |||||||||||
D2 #3 | Fri, 23 May, 17:30 Fri, 23 May, 17:30 | AI Arabi Stadium Doha | Division 2 |
3rd/4th playoff Final |
Eduard Martin Bernard White Chris Linwood Alan Whitcombe Aruna Jayasekera Rizwan Malik Alan Whitcombe |
Iran | Thailand | 26 - 23 | |||
D2 #4 | Fri, 23 May, 19:30 Fri, 23 May, 19:30 | AI Arabi Stadium Doha | Division 2 |
Div 2 Final |
Chris Linwood Bernard White Eduard Martin Alan Whitcombe Aruna Jayasekera Rizwan Malik Alan Whitcombe |
Malaysia | Qatar | 31 - 22 | |||
Saturday, 24th May 2014 | |||||||||||
WARC #5 | Sat, 24 May, 15:00 Sat, 24 May, 15:00 | Aberdeen Stadium Hong Kong China | Women's Asian Rugby Championships | Pool A | Supaporn Gomenake Matthew Rodden Patrick Kwok Aaron Stockdale Kim Boreham Dawn Isaac Paul Arulappen |
Hong Kong Women | Singapore Women | 53 - 5 | |||
T5 #9 | Sat, 24 May, 15:30 Sat, 24 May, 15:30 | Eagles Nest Stadium Philippines | Top 5 | Top 5 | Taizo Hirabayashi Kyosuke Toda Taku Otsuki Ross Mitchell Les Millard Peter Duncan Simon Ryan |
Philippines | South Korea | 22 - 52 | |||
WARC #6 | Sat, 24 May, 17:00 Sat, 24 May, 17:00 | Aberdeen Stadium Hong Kong China | Women's Asian Rugby Championships | Pool A | Gabriel Lee Matthew Rodden Patrick Kwok Robbie McRobbie Kim Boreham Dawn Isaac Paul Arulappen |
Kazakhstan Women | Japan Women | 49 - 17 | |||
Sunday, 25th May 2014 | |||||||||||
T5 #10 | Sun, 25 May, 17:00 Sun, 25 May, 17:00 | National Olympic Stadium Tokyo | Top 5 | Top 5 | Mohammed Azha Bin Yusof Norman Drake Paul McKay Sean Moore Shin-ichi Iwachita Steve Lewis Jon Close |
Japan | Hong Kong | 49 - 8 | |||
Thursday, 29th May 2014 | |||||||||||
D3-E #1 | Thu, 29 May, 16:00 Thu, 29 May, 16:00 | Chao Anou Vong Stadium Vientiane Laos | Division 3 - East |
Div 3 East Semi Final |
Mohd Raimee Mansur Macro Woo Mohd Nik Bin Ramadhan Sean Moore Maniam Krishnan Ramesh Lachmanan Seva Sangkarlingam |
Indonesia | China | 6 - 10 | |||
D3-E #2 | Thu, 29 May, 18:00 Thu, 29 May, 18:00 | Chao Anou Vong Stadium Vientiane Laos | Division 3 - East |
Div 3 East Semi Final |
Macro Woo Mohd Nik Bin Ramadhan Mohd Raimee Mansur Sean Moore Maniam Krishnan Ramesh Lachmanan Seva Sangkarlingam |
Guam | Laos | 48 - 10 | |||
Saturday, 31st May 2014 | |||||||||||
D3-E #4 | Sat, 31 May, 16:00 Sat, 31 May, 16:00 | Chao Anou Vong Stadium Vientiane Laos | Division 3 - East |
Div 3 East Final |
Mohd Nik Bin Ramadhan Macro Woo Mohd Raimee Mansur Sean Moore Maniam Krishnan Ramesh Lachmanan Seva Sangkarlingam |
Guam | China | 10 - 41 | |||
D3-E #3 | Sat, 31 May, 18:00 Sat, 31 May, 18:00 | Chao Anou Vong Stadium Vientiane Laos | Division 3 - East |
3rd/4th playoff Final |
Macro Woo Mohd Raimee Mansur Mohd Nik Bin Ramadhan Sean Moore Maniam Krishnan Ramesh Lachmanan Seva Sangkarlingam |
Laos | Indonesia | 10 - 11 | |||
Tuesday, 17th June 2014 | |||||||||||
D4 #1 | Tue, 17 Jun, 20:00 Tue, 17 Jun, 20:00 | Belapan Stadium Brunei Darussalam | Division 4 | Pool A | Paul McKay Ismail Kadir Roy Prabhakaran Maniam Krishnan Saleh SANSUDIN Harry Hai Yang WANG Mohamad NAZARUDIN |
Brunei | Mongolia | 13 - 38 | |||
Thursday, 19th June 2014 | |||||||||||
D4 #2 | Thu, 19 Jun, 15:45 Thu, 19 Jun, 15:45 | Belapan Stadium Brunei Darussalam | Division 4 | Pool A | Ismail Kadir Roy Prabhakaran Maniam Krishnan Justin WANG Saleh SANSUDIN Harry Hai Yang WANG Mohamad NAZARUDIN |
Cambodia | Mongolia | 5 - 49 | |||
D3-W #1 | Thu, 19 Jun, 17:00 Thu, 19 Jun, 17:00 | Punjab Stadium Lahore Pakistan | Division 3 - West |
Div 3 West Semi Final |
Mark Jackson Mallhi ZULFIQAR Mohamed Abdul CADER Ross Mitchell Dilroy Fernando Ramesh Lachmanan Rizwan Malik |
India | Uzbekistan | 17 - 23 | |||
D3-W #2 | Thu, 19 Jun, 19:00 Thu, 19 Jun, 19:00 | Punjab Stadium Lahore Pakistan | Division 3 - West |
Div 3 West Semi Final |
Mohamed Abdul CADER Ross Mitchell Dilroy Fernando Ramesh Lachmanan Fazal Mohammed Umer Butt |
Lebanon | Pakistan | 17 - 3 | |||
Saturday, 21st June 2014 | |||||||||||
D4 #3 | Sat, 21 Jun, 20:00 Sat, 21 Jun, 20:00 | Belapan Stadium Brunei Darussalam | Division 4 | Pool A | Ismail Kadir Roy Prabhakaran Maniam Krishnan Saleh SANSUDIN Harry Hai Yang WANG Justin WANG Mohamad NAZARUDIN |
Brunei | Cambodia | 20 - 25 | |||
Sunday, 22nd June 2014 | |||||||||||
D3-W #3 | Sun, 22 Jun, 17:00 Sun, 22 Jun, 17:00 | Punjab Stadium Lahore Pakistan | Division 3 - West |
3rd/4th playoff Final |
Mohamed Abdul CADER Ross Mitchell Dilroy Fernando Ramesh Lachmanan Fazal Mohammed Anwar Ul Haq Umer Butt |
India | Pakistan | 25 - 7 | |||
D3-W #4 | Sun, 22 Jun, 19:00 Sun, 22 Jun, 19:00 | Punjab Stadium Lahore Pakistan | Division 3 - West |
Div 3 West Final |
Mark Jackson Umer Butt Ross Mitchell Dilroy Fernando Ramesh Lachmanan Fazal Mohammed Mallhi ZULFIQAR |
Uzbekistan | Lebanon | 19 - 20 |